«ماوراء طبيعتسلام کدبانو...»
4ام تیر 1390

آيه الكرسي ،منبع عظیم معرفت

18 کلمات   موضوعات: بدون موضوع

آيه الكرسي ،منبع عظیم معرفت

 

معصومه معالی

 

قرآن كريم به عنوان منبع عظيم معرفت و اسرار آفرينش سرشار از  ابوا ب رحمت و هدايت است ابوابي كه هر كدام از آنها مي توانند وسيله هدايت و سعادت خيل بي شماري از انسانهاي سر گشته در اين عالم شوند بي ترديد كساني كه چشم دل به روي حكمتها و پيام هاي آسماني قرآن كريم باز كنند و خالصانه به دعوت حق گوش فرا دهند ، سابقون در هدايت و سعادتند ، سعادتي كه همه ملائك و زمينيان بر آن غبطه خوردند . اين ها همه مقدمه اي بود بر اين كه با انديشه و بينش برتر آيات قرآن نگريسته و به تفسير آن بپردازيم ، همانا  آيه الكرسي مهمترين و با عظمت ترين آيه قرآن است ، شان و منزلت اين آيه همچون نگيني پر بها در ميان ساير آيات قرآن جلوه نمايي مي كند و مي درخشد .

 الف ) وجه تسميه آيه الكرسي : علت نام گذاري آن آيه به ايه الكرسي چيست ؟

وجود كلمه مباركه كرسي در اين آيه شريفه ، موجب شد كه به آيه الكرسي

معروف شود . ب ) كرسي به چه معناست ؟

 1- كرسي از ريشه ( ك ر س ) در لغت به معناي اتصال دادن يك ساختمان 

2- اصل و اساس و گاهي نيز پيوستن و تركيب مي آيد .

3-بر چيزي كه بر آن مي نشينند ( تخت ) نيز كرسي اطلاق مي شود .

اما در اصطلاح ، كرسي را داراي سه معنا دانسته اند كه به آنها مي پردازيم:

1-علم الهي جسم بزرگي كيهاني كه زمين و ساير اجرام آسماني را در بر مي گيرد

2- قدرت و سلطه الهي

3- پيام آيه الكرسي چيست ؟

مفسرين قرآن معتقدند هر آيه ، علاوه بر موضوعات از قبيل شان نزول ، تفسير ، مباحث راوي و… داراي يك يا چند پيام نيز  مي باشد . پيام هايي كه مي توان با تدبير در آنها به حقيقت و علت اصلي نزول آن آيه پي برد .

آيه الكرسي همانند ساير آيات قرآن پيام هايي دارد كه اين پيام ها همواره مورد توجه وبحث مفسرين و محققين علوم اسلامي بودهاند . مهم ترين پيامي كه مي توان از آن استنباط نمود پيام توحيد و يگانه پرستي است.

آيه الكرسي پيام (قيوميت حق بر جهان هستي و پيام تسليم بندگان در

برابر اراده و قدرت لايزال خداوند است)  

پيام ديگري كه در اين آيه نهفته است (پيام اقرار به وسعت قلمرو و دانش الهي و اظهار عجز و ناتواني در برابر علم بي پايان اوست يعلم ما بين ايديهم و ما في انفسهم و لا يحيطون بشي من علم الا بما شاء )

آيه الكرسي ، اعظم آيات قرآن و پربهاترين در اين صدف گران بهاست. چنان كه رسول گرامي اسلام فرمودند :« ان اعظم آيه في القرآن آيه الكرسي»

در تفسير مجمع البيان روايت بسيار جالبي از ابي بن بعلك نقل شده است كه پيامبر (ص) به او فرمود : « يا ابا المنذر اي آيه في كتاب الله اعظم قلت الله لا اله الا هو الحي القيوم » قال فضرب في صدري ثم قال ليهنئك ايعلم والذي نفس محمد بيده ان لهذه الايه للسنا و شفتين تقدس الملك عند ساق العرش » اي ابا منذر كدام آيه در كتاب خدا بزرگوارتر و شريف تر است ؟ عرض كردم « الله اله الا هو الحي القيوم »

 دست بر سينه زده و فرمود :« دانش بر تو گوارا باد سوگند به كسي كه جان محمد در دست اوست اين آيه داراي دو زبان و دو لب است كه در پايه عرش الهي تسبيح و تقديس خدا مي گويند » در تفسير اين روايت مي توانيم دو وجه را در نظر بگيريم اول اينكه همانگونه كه پيامبر (ص ) تصريح فرمودند خداوند اين آيه شريفه را مامور تسبيح و تقديس خويش نموده باشد و دوم اينكه منظور پيامبر ( ص) آ ن بوده كه چون در آيه

الكرسي مفاهيم بلند توحيدي و از جمله صفات قدسي باري تعالي وجود دارد و به علت اين مسلمين با آيه شريفه در هر لحظه و ساعت بارها و بارها صداي مسلمانان با نواي دل انگيز آيه الكرسي به عرش مي رسد كه همين امر تجلي تقديس حضرت احديت مي باشد .

فوايد آيه الكرسي

1-محفوظ ماندن از بديها و ناراحتي ها   

 خواندن این  آیه انسان را از آفات و بدی ها و شرور محافظت می کند و موجب سلامت روح و جسم او می گردد . و ناراحتی و غم را از انسان می

زداید . از امام باقر  (ع) نقل است که فرمود : « من قرا آیه الکرسی مره صرف الله عنه الف مکروه من مکاره الدنیا و الف مکروه من مکاره الاخره اسیر مکروه الدنیا الفقر و اسیر مکروه الاخره عذاب القبر » « کسی که آیه الکرسی را یک بار بخواند خداوند از او هزار بدی و ناگواریهای دنیا و هزار

 بدی و ناگواری آخرت را از او دور     می کند . » که آسان ترین ناگواری دنیا دنیا فقر و آسان ترین ناگواری آخرت عذاب قبر است .

2- رسیدن به بهشت

3- دور کردن شیطان

4- ارتقاء درجه و کسب ثواب

5- دوری از جهنم ؛ « امام صادق (ع) می فرمایند :«کسی که در حال سجده آیه الکرسی بخواند هیچ گاه داخل آتش جهنم نخواهد شد .»

6- بهره برداری از دعای فرشتگان

7- محافظت از مال ؛ حضرت علی (ع) فرمودند : « هر کس قبل از طلوع خورشید یازده مرتبه سوره توحید و اناانزلنا و آیه الکرسی را بخواند ، خداوند مالش را از هر زیان و خطری حفظ می کند .

8- برآورده شدن حاجات

9 رهایی از ترس وحشت

10- امنیت

11- سلامت خواب

12- امان ماندن از فلج و آسیب های حیوانات

13- دفع چشم زخم

14 محافظت از جنین در شکم مادر.

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

به وسیله وفائی نژاد   , در 12:05:25 ب.ظ

1 نظر

نظر از: سلیم [بازدید کننده]
سلیم

خوب بود

1390/08/28 @ 22:12


فرم در حال بارگذاری ...